Redukcja hałasu otoczenia, to istotny aspekt, który należy uwzględnić podczas projektowania i stosowania systemów rekuperacyjnych. Hałas może mieć negatywny wpływ na nasze zdrowie, jakość snu, a także ogólną jakość życia. Dlatego rekuperacja, oprócz swojej głównej roli w odzyskiwaniu ciepła i wentylacji, może również przyczynić się do poprawy komfortu akustycznego wewnątrz budynków, wystarczy tylko trochę pomyśleć. Jeśli od strony wschodniej mamy drogę, to w przypadku „wentylacji grawitacyjnej”, nigdy z tamtej strony nie otworzymy okna, ze względu na hałas. W przypadku prawidłowo zaprojektowanego systemu rekuperacji, też nie umieścimy tam czerpni, ani wyrzutni, jednak zamontowanie jej np. na północy, rozwiąże, albo ograniczy znacząco problem hałasu, bez ograniczenia wentylacji pomieszczeń na wschodniej stronie budynku.
Dlaczego warto zadbać o cichą wentylację? Wpływ hałasu na zdrowie i jakość Twojego życia.
Hałas, zwłaszcza ten o wysokim poziomie, może negatywnie wpływać na nasze zdrowie i samopoczucie. Badania naukowe potwierdzają szkodliwy wpływ hałasu na organizm człowieka. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), długotrwałe narażenie na hałas o poziomie przekraczającym 55 decybeli (dB) może powodować negatywne skutki dla zdrowia. Wartości powyżej 75 dB są uznawane za szkodliwe dla zdrowia i mogą prowadzić do poważniejszych problemów takich jak:
- Problemy ze snem. Wysoki poziom hałasu może utrudniać zasypianie, zaburzać sen i prowadzić do bezsenności. Nieprzerwany hałas nocny może zakłócać cykl snu i budzić ludzi, co prowadzi do osłabienia jakości snu.
- Podwyższony poziom stresu. Hałas może wywoływać uczucie niepokoju, podwyższać poziom stresu i wpływać negatywnie na samopoczucie. Ciągłe narażenie na hałas może prowadzić do chronicznego stresu, który ma negatywne skutki dla zdrowia psychicznego i fizycznego. Sam, kiedy zaczyna się wiele dookoła mnie dziać, pojawia się gmer wielu osób naraz zaczynam się stresować. Kiedy dziewczyny w biurze spotkają się na pogadanki, a ja mam dużo pracy, to nie potrafię się skoncentrować i muszę je rozgonić, żeby na nowo pozbierać myśli.
- Zaburzenia koncentracji. Wysoki poziom hałasu może utrudniać skupienie uwagi, prowadzić do trudności w koncentracji i wykonywaniu zadań wymagających skupienia. Może to wpływać na efektywność pracy, nauki czy codziennych czynności.
- Uszkodzenia słuchu. Narażenie na bardzo głośny hałas przez dłuższy czas może prowadzić do uszkodzenia słuchu. Ekspozycja na hałas o poziomie powyżej 85 dB może powodować uszkodzenie komórek słuchowych w uchu wewnętrznym, co prowadzi do trwałej utraty słuchu.
- Wpływ hałasu na jakość życia. Hałas może również mieć negatywny wpływ na jakość życia, utrudniając codzienne czynności i wpływając na ogólny komfort. Wysoki poziom hałasu może zakłócać spokój, prowadzić do nieprzyjemnych doznań i ograniczać możliwość relaksu. Może również wpływać na komunikację międzyludzką i wywoływać uczucie niezadowolenia.
Czy rekuperacja jest głośna? Twój komfort akustyczny w pomieszczeniu.
Systemy rekuperacyjne są projektowane przez nas w taki sposób, aby działały cicho i nie generowały niepotrzebnego hałasu. Wymienniki ciepła i wentylatory w naszych jednostkach są precyzyjnie zaprojektowane, aby zapewnić jak najmniejszą emisję dźwięku. Dzięki temu, rekuperacja przyczynia się do podniesienia komfortu akustycznego wewnątrz budynku, szczególnie w miejscach, gdzie jest zainstalowana, takich jak sypialnie czy biura. Cicha praca systemu rekuperacyjnego pozwala mieszkańcom cieszyć się spokojem i ciszą w Waszym otoczeniu.
Jednym z dodatkowych atutów systemów rekuperacyjnych jest fakt, że umożliwiają one izolację od hałasu zewnętrznego. Rekuperacja centralna może działać jako „bariera dźwiękowa”, odgradzając wnętrze budynku od źródeł hałasu, takich jak ruch uliczny czy sąsiedzi. Dzięki temu, mieszkańcy mogą cieszyć się spokojem i ciszą wewnątrz pomieszczeń, niezależnie od intensywności hałasu na zewnątrz. W przypadku wentylacji w oknie, czy też dziury w ścianie, słyszymy w pokoju o poranku śpiew ptaków, szum lasu, lub łąki, budzącą się do życia naturę, chyba że mamy upierdliwego sąsiada, lub mieszkamy przy ruchliwej drodze. W przypadku rekuperacji droga od dziury w ścianie, do anemostatu w naszej sypialni jest niewspółmiernie długa. Poza tym stosowane przez nas przewody SPECTRA 2 Generacji pełnią też funkcję tłumika dźwięku.
W celu dalszej redukcji hałasu, można zastosować dodatkowe, certyfikowane tłumiki akustyczne. Tłumiki akustyczne są specjalnie zaprojektowane, aby zmniejszyć emisję dźwięku podczas pracy rekuperatora. Mogą być stosowane na kanałach powietrznych, wentylatorach oraz innych elementach instalacji rekuperacyjnej, które generują dźwięk. Zastosowanie tłumików akustycznych przyczynia się do jeszcze większej poprawy komfortu akustycznego wewnątrz budynku.
Redukcja hałasu jest istotnym aspektem, który należy wziąć pod uwagę podczas projektowania, czy też montowania systemów rekuperacji. Dobra izolacja akustyczna, cicha praca systemu oraz zastosowanie dodatkowych tłumików akustycznych przyczyniają się do poprawy komfortu akustycznego wewnątrz budynku. Zgodność z normami budowlanymi i wytycznymi dotyczącymi emisji hałasu pozwala zapewnić odpowiedni poziom redukcji hałasu i stworzyć przyjemne i ciche środowisko dla mieszkańców.