Wyświetlanie 1–12 z 18 wyników
Filtry do rekuperacji i wentylacji
Filtry do rekuperatorów zostały podzielone na różne klasy filtracji, które określono przez europejską normę (EN779). Określa ona specjalne parametry, które poszczególne klasy powinny spełnić. Norma filtrów (EN779) dzieli je na 3 kategorie:
- “G” – zgrubne
- “M” – średnio-dokładne
- “F” – dokładne
Filtry produkowane przez producentów muszą wykazać, że zatrzymują co najmniej pewną ilość zanieczyszczeń, które określane są przez normy.
- Filtry klasy “G” – Posiadają podstawowe parametry filtracji zanieczyszczeń. Poradzą sobie z filtracją podstawowych zanieczyszczeń, lecz mogą mieć problem z większymi cząsteczkami tj. pyłkami roślin, drobnym pyłem zawieszonym i smogiem. Zatrzymują cząsteczki o średnicy do około 80 μm (mikrometrów). Filtry klasy G4 wychwytują do 90% tych cząsteczek. W rekuperatorach producenci używają filtrów klasy “G” o numerach G3 oraz G4.
- Filtry klasy “M” – Oznaczane za pomocą skrótów M5 lub M6. Posiadają wysoką skuteczność w filtrowaniu powietrza i wychwytywaniu podstawowych zanieczyszczeń którego cząsteczki mają średnicę 0,2 – 3 mikrometrów. Filtry klasy M5 powinny wychwycić średnio 40-60% cząsteczek o średnicy 0,4 μm tj. pyłki roślin, częściowo z i potrafią częściowo zatrzymują cząsteczki smogu i bakterie. Filtry tej klasy (zarówno M5 jak i M6) wykorzystywane są nieco rzadziej przez producentów rekuperatorów.
- Filtry klasy “F” – Czyli filtry dokładne, będące w stanie wychwycić z bardzo wysoką skutecznością, do 95%, cząsteczki wszystkich zanieczyszczeń powietrza. Oznaczone za pomocą skrótów F7 lub F9. Filtry klasy F7 są w stanie wychwycić średnio 80-90% cząsteczek o średnicy 0,4 μm, a filtry klasy F9 – średnio 95% cząsteczek o tej średnicy. Bardzo dobrze radzą sobie z cząsteczkami zarodników grzybów i bakterii, spaliny, dym tytoniowy, a nawet wirusów.
Powietrze, którym oddychamy, ma olbrzymi wpływ na nasze zdrowie, dlatego powinniśmy przykładać szczególną wagę do tego, jaki filtr o jakiej klasie i stopniu filtracji wybierzemy.
W naszym sklepie internetowym dostaniecie filtry do takich jednostek jak:
- Vallox 096 SE/MV/MC, Vallox 110 SE/MV, Vallox 145 SE/MV, Vallox 245 MV.
- Defro DRX V, Defro DRX OPTI V, Defro DRX H, Defro DRX OPTI H, Defro DRO H, Defro DRO V.
- Ostberg HERU 160 S, Ostberg HERU 100 S, Ostberg HERU 100 T, Ostberg HERU 160 T.
- Flexit Nordic CL 2/3/4, Flexit Nordic S2/S3, Flexit Nordix S4, Flexit UNI4
Filtry stożkowe i ich korzyści
Filtry stożkowe znajdują zastosowanie w anemostatach wywiewnych i nawiewnych, pomagając przedłużyć żywotność filtrów rekuperatora poprzez ograniczenie przepływu powietrza zawierającego zanieczyszczenia. Dzięki wykorzystaniu specjalnej tkaniny filtracyjnej, która przyjmuje formę stożka, wszelkie zanieczyszczenia, takie jak kurz, owady i tłuszcze, zostają zatrzymane na jej powierzchni, co zapewnia ochronę całego odcinka instalacji, począwszy od anemostatu, aż do rekuperatora.
Jednym z plusów zamontowania takiego filtru na anemostacie nawiewnym w naszym domu, będzie brak tworzenia się na suficie lub ścianie czarnych plam/ zacieków dookoła anemostatu. Zanieczyszczenia z pomieszczeń takich jak kuchnia, łazienka, garaż w postaci kurzu, oparów z gotowania czy smażenia zostaną przefiltrowane i nie będą osadzać się na naszych ścianach.
Filtry stożkowe znajdziecie na naszej stronie w dwóch rodzajach:
IP FSA 160mm oraz 125mm
Jak często powinienem wymienić filtry w swojej jednostce?
Konieczność wymiany filtrów zależy od stopnia zanieczyszczenia powietrza, takiego jak kurz i pył, co może być efektem różnych czynników, takich jak ilość oraz czas gotowania, zwłaszcza przy użytkowaniu kuchennych systemów wentylacyjnych.
Wymianę filtrów powinniśmy dostosować do otoczenia i warunków, w których żyjemy. Filtry powinniśmy wymieniać średnio raz na 3-6 miesięcy. Jeśli żyjemy w okolicy, gdzie unosi się pył, jest duże zanieczyszczenie powietrza, bądź jesteśmy w trakcie remontu- powinniśmy wymieniać filtry częściej.